Soutěž studentských filmů v Hraničáři

Pro bleskový sled událostí se ani nestačilo nic proslechnout. Ve čtvrtek jsme dostali pozvánku a už v pondělí 21. 5. se vydala skromná výprava šesti studentů 1. a 2. ročníku za doprovodu paní profesorky Trpišovské do Veřejného sálu Hraničář v Ústí nad Labem.

Celou akci provázel Anthony Laue z katedry anglistiky PF UJEP. Úvodem nám představil projekt Funky Little Journal. Jedná se o sbírku tvůrčího psaní v angličtině, publikující práce mnoha studentů nejen z okolí Ústí, ale i o spolupráci s Technickou Univerzitou v Chemnitz. Nejlepší příspěvky byly oceněny a vítěznou báseň Mariny z Chemnitz jsme mohli slyšet v autorském podání. Tony zároveň vyzval všechny přítomné ke spolupráci na dalším čísle. Tuto možnost máte i vy. Chcete-li přispět jakýmkoliv literárním počinem do obsahu sborníku (poezie, próza, komiks…), pište dotazy (v angličtině) nebo rovnou posílejte své práce.

Informace zde:

https://www.pf.ujep.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2992...

Následovalo promítání všech sedmi zúčastněných studentských filmů. Film „Rewind“ od studentů UJEP pojednával o mladíkovi se schopností vrátit čas. Ten pozná, že ač jeho síla nevyřeší všechny jeho problémy, někdy to ani není zapotřebí, a postaví se životu čelem. Film „Long distance relationship“ od skupiny z Chemnitz vyprávěl příběh moderního vztahu překonávajícího velkou vzdálenost a raněné city. „Hypocrisy“ byl společnost zpytující snímek od studentů ze Španělska, studujících na UJEP v rámci Erasmu, a poukazoval na kapku pokrytectví, která je v různé míře v každém z nás. Skvělým odlehčením byla animovaná komedie o posmrtném životě zeleniny, nesoucí název „Onielle“ od Gymnázia Jateční Ústí nad Labem. U obecenstva sklidila velký úspěch a získala cenu za druhé místo. Vítězem se stalo Gymnázium a Střední odborná škola dr. Václava Šmejkala (Stavbařů) se svým filmem „Kilogram“, který zachytil na kameru vliv společnosti, reklamy a podprahových zpráv na naše podvědomí a psychiku. Dotýkal se také málo známého tématu poruchy příjmu potravy u mužů a chlapců. Technika a provedení byly skvělé a film si ocenění opravdu zasloužil. Následoval komediální snímek UJEPu natáčený zde v Litoměřicích pod jménem „Count Van Holec“. Zápletka se točila kolem moderního pojetí lovců upírů a humor jí rozhodně nechyběl. Posledním filmem byl němý snímek nazvaný „What we have to say“ o dívce, která promlouvala ke světu výlepem červených plakátů a nenechávala se vytrhnout ze své klece. Celá pointa zůstala otevřená, proto měl každý možnost zasadit si do filmu vlastní teorie a významy. Tento snímek (opět od UJEPu) si odnesl třetí místo.

Vítězové si převzali finanční odměny a sál se rychle vylidnil. Dodala jsem si trochu kuráže a vyrazila za Tonym, abych ho osobně požádala o spolupráci na našem vlastním filmovém projektu. Dostala jsem od něj jeden výtisk Funky Little Journal a ujištění, že za námi v září přijede. Litoměřice jsou jeho město a on s námi bude rád pracovat.

Máte-li chuť odvést kus práce a ucházet se o cenu na příštím ročníku filmového festivalu, jen do toho, nechte si to přes prázdniny projít hlavou! Potřebná bude každá šikovná ruka. Film nejsou jen herci a režie, ale editoři, kameramani, zvukaři, scriptwriteři, hudebníci a další. Je to skvělá možnost seberealizace možná právě pro tebe.

Nikola Grzybowska, 6. S