Beseda s Lídou Rakušanovou a Jiřím Pehem

Dne 2. 5. 2018 se na litoměřickém gymnáziu sešli studenti, aby besedovali s novinářkou Lídou Rakušanovou a politologem Jiřím Pehem.

Setkání neurčoval předem připravený program, nýbrž otázky studentů ohledně rádia Svobodná Evropa, působení v exilu, zkušeností se Státní bezpečností a podobnými dotazy na tělo. Mnoho z nás, studentů, nahlédlo blíže za kulisy Pražského jara 1968 i Sametové revoluce v roce 1989.

Lída Rakušanová popisovala práci v rozhlase Svobodná Evropa velice barvitě. Padlo mnoho otázek ohledně zabezpečení stanice v Mnichově a jejích vlastních zážitků, když spolu s občany ČSSR prožívala pád komunistického režimu.

Jiří Pehe také přiblížil umění v exilu a sdílel vzpomínky na některé umělce. Dále popisoval problematiku současných soukromých médií a jejich proruské směřování, což studenty poměrně hojně zajímalo a kolem této problematiky padlo několik dalších dotazů. Máme se bát a počítat s návratem před rok 1989? Podle dnešní politické scény by se mohlo zdát, že scénář bude podobný, nicméně Lída Rakušanová ani její kolega Jiří Pehe této možnosti nedávají šanci a vyzývají NATO, EU a občany České republiky, aby takové události nedali průchod. V roce 1968 totiž sen Čechoslováků skončil pod koly ruských vojsk, tentokrát se může zdát, že ani tanky potřebovat nebudeme, společnost je totiž mimořádně rozpolcená a situace pochmurná.

Pro studenty bylo setkání maximálně pozitivním zážitkem, mnozí si odnesli hlavu plnou myšlenek a snad i lepší pochopení a nastínění doby, kterou prožili jejich rodiče a prarodiče.
Přes řadu témat, která jsou svazující a ohrožující naši zemi, se beseda nesla až dokonce v pohodovém duchu a nadšenci mohli pokračovat v besedě s hosty ještě tentýž večer v Knihovně Karla Hynka Máchy.

DSC_0015.JPG
DSC_0019.JPG
DSC_0025.JPG

autorka Barbora Adamcová 4.A
fotky Markéta Hlaváčková 3.B